Hlavní
nabídka

Čajový lístek
Fotogalerie
Kulturní program v DČ
Akce potulné čajovny
Kontakt

   Čajový lístek
ČÍNA

Čína je kolébkou čajovníku a jedním z největších producentů čaje na světě. V Číně se zpracovávají všechny sorty čaje. Od čajů nefermentovaných (zelených), přes částečně fermentované (polozelené a bílé), dále pak fermentované čaje (červené) a dodatečně fermentované (tzv. tmavé) až po téměř nedostupnou sortu čajů žlutých. Tradice ve zpracování a popíjení čaje je nezměrná, navíc znamenitou kvalitou podepřená.


  ŽLUTÉ ČAJE - HUANG CHA [chuang čcha]
Čínská čajová literatura a praxe nabízejí dvé náhledů na "žlutý čaj" - nejvzácnější to typ čaje vůbec: Buď se tento uvádí coby čaj technologicky odlišný (lehce fermentovaný), nebo coby nejvybranější sorta čaje každé provincie co dar (lépe snad daň) císařskému dvoru dodávaná (žlutá jest barvou císařskou). Aniž bychom chtěli vyvracet výklad první, svou osobní zkušeností z čínských čajových zahrad, krámků a zákoutí přikláníme se k výkladu "císařskému".

ZHU YE QING YA CHA [ču je čing ja čcha]
Smaragdové bambusové výhonky

Skvost provincie Sichuan, nově na pultících Dobrých čajoven! Rovný bratr loňského Meng Dingu, lišící se jen finální úpravou čajových tipsů z jedněch a týž čajových keřů. Vybrán na základě precisních degustací milcovských. Račte ochutnati.
Kč 108,-
  ZELENÉ ČAJE - LU CHA [lü čcha]
  Čaje, u kterých neproběhl proces tzv. fermentace.

BI LUO CHUNG TAI HU [piluo čchun taj chu]
Modrozelené spirálky jara od jezera Tai
Tento skutečný čajový originál, označovaný za čajový persián, je ve velmi malém množství produkován v čínské provincii Jiangsu v malé vísce Dong Shan, ležící na poloostrově obklopeném jezerem Tai. Droboulinké lístky barvy tmavě zelené až stříbřité, tvaru drobných jehliček spirálkovitě svinutých. Nálev průzračně zelené barvy, svěží jemné trávové vůně, chuti decentně svíravé. Podáváme s konvičkou horké vody na další nálevy.
Kč 108,-

PUTUO FO CHA [putuo fo čcha]
Čaj Buddhův z ostrova Putuo Shan
Tradice pěstování čaje tohoto delikátního téměř dva a půl tisíce letá jistojistě záruku dává, že čaj tento v zahradách mezi kláštery buddhistickými pěstovaný a výhradně ručně zpracovávaný kvalitou superiorní oplývati bude. Dle informací dostupných o zásilku vůbec z prvních do země na kontinentu starém jedná se. Podáváno v šálu Gai Wan.
Kč 108,-

LUAN GUAPIAN [liuan kuapchien]
Melounová semínka
Nezvyklý vzhled tohoto čaje a také skutečnost, že patří do pětice vůbec nejznámějších čajů Číny nás vedl k tomu, že jsme se o tohoto zástupce čajové produkce provincie Anhui začali zajímat. Luan Guapian nás však zaujal i svou nebývale svěží trávovou chutí a tedy dostal šanci stát se dalším reprezentantem Říše středu v nabídce Dobré čajovny. Čaj je podáván v čínském Gai Wanu.
Kč 108,-


HUANG SHAN MAO FENG CHA [chuang šan mao feng čcha]
Ochmýřené vrcholky ze žlutých hor
Čínský věhlasný zelený čaj z provincie Anhui. Tento zástupce čajové produkce z přenádherných Žlutých hor uzavírá pětici těch nejznámějších čínských čajů, kterými všemi můžeme se pochlubiti v nabídce Dobré čajovny. (Jsou to: Bi Luo Chung, Putuo Fo, Luan Gua Pian, Long Jing a Huang Shan Mao Feng).
Kč 108,-

TAI PING HOU KUI
"Opičí náčelník"
vícenálevový zelený čaj z okresu Tai Ping v pohoří Huang Shan. Delikátní k pití i na pohled: jemné dlouhé listy, temně zelené, typické jemným rastrem otisku bavlněné látky - pečetí to pečlivého ručního zpracování. Bývá sklízen v období květu divokých orchidejí - odtud i jeho podmanivá vůně.
Kč 108,-

TIAN MU LONG ZHU CHA [tian mu long ču čcha]
Dračí oči (dosl. Perly draka od hory Tian Mu)
Velejemný, vysoce kvalitní zelený čaj z vybraných čerstvých čajových výhonků, s delikatesní chutí a vůní horského vánku a především unikátním vzhledem. Neboť tento čaj je ručkami čínských sběraček zpracováván v kuličky, jež perlám se podobají, a které v šálu po zalití vodou půvabně se rozvíjejí. Podáváme v čínském šálu Gai Wan nebo ve speciální sklenici s pokličkou a s konvicí horké vody na další nálevy.
Kč 108,-

SIMAO LONG ZHU CHA [simao long ču čcha]
Dračí perly
Výběrový zelený čaj svinovaný ručně do pravidelných kuliček velikosti lískového ořechu. Celoroční sklizeň spolu s užitím mostu leteckého Kunming - Praha jest garancí čerstvosti kontinuelní.
Kč 88,-

DA FANG [ta fang]
"Velký Fang"

Znamenitý zelený čaj z provincie Anhui, pojmenovaný po svém legendárním první pěstiteli v horách Lao Zhu. Zdařilý nástupce oblíbeného Babského ucha, typický plochým lístkem se zlatavým okrajem, k opakovaným nálevům svolný. Čaj pro běžné pití.
Kč 68,-

LU MU DAN [lü mu tan]
Zelená pivoňka vulgo "Zelený ježek"
Ručně svázané vrcholové lístky čajovníku po zalití postupně "rozkvétají" v zelený květ pivoňky. Vybraná varieta roztodivně tvarovaných čínských zelených čajů z provincie Ahui. Podávame v šálu typu Gai Wan nebo v originelní čínské skleněné konévce s konvicí horké vody na další zalití.
Kč 68,-

VZPOMÍNKA NA ČAJOVÉHO KRÁLE
Ve vzdálené zemi čínské, v kolébce čaje, v oblasti Yunnan zvané Xishuangbanna [šíšuanpana], takřka na hranici s Barmou, pyšní se uprostřed divoké džungle 32 metrů vysoký král čajovníků CHA SHU WANG [čcha šu wan]. Stár úctyhodných 1 700 let jest posvátnou Mekkou "čajových poutníků". Tak i Spolek milců čaje na své čajové pouti Čínou proklestil se pralesem, aby se před králem poklonil.

DIAN LÜ ESHAN MAO FENG CHA [dian lü ešan mao feng čcha]
Vzpomínka na čajového krále
Znamenitý zelený čerstvý čínský čaj z produkce věhlasné čajové provincie Yunnan. Jiskřivý světlezelený nálev dává prožít v šálu neopakovatelnou rozkoš z chuti a vůně, jež jsou nenapodobitelny žádným jiným čajem. Vysoce ušlechtilý vzhled, stříbřitě ochmýřený dlouhý tipsový list, pevně podélně svinutý. Čaj sytě čerstvé trávové vůně, nálev čiré až světlezelenkavé barvy, blahodárné chuti, s čajomilecky lehce omamnými účinky. Čaj je možno objednati v tradičním šálku Gai Wan.
Kč 108,-

DIAN LÜ CHA [dian lü čcha]
Nefermentovaná podoba známého čínského čaje ze slavné jihočínské produkce stejnojmenné provincie Yunnan. Čaj k běžnému popíjení, znamenitý k sušeným rybám. Tříděné, rovnoměrně svinuté lístky světlezelené barvy, sytá trávová vůně čerstvého zeleného čaje a plná chuť, lehce svíravá.
Kč 68,-

LONG JING CHA TIGER SPRING [lung ting čcha]
Tygří pramen
Slavná sorta čaje z čínské provincie Zhe Jiang nesoucí název kultovního místa všech milovníků tohoto druhu čaje, které se nachází v horách Tiyun. Tygří pramen je zdrojem té nejlepší vody pro přípravu čaje Long Jing. Plochý pevný list světlezelené barvy - to je průvodní znak pro kvalitní Long Jing. Long Jing "Tygří pramen" je zpracováván výhradně ručně ve velkých kovových mísách. Tato jarní sklizeň z období března a dubna vyniká znamenitostí, která svou kvalitou dotýká se nebes. Tento čaj je vhodný pro setkání a rozhovor s nejmilejšími přáteli. Podáváme v šálu typu Gai Wan nebo ve speciální sklenici s pokličkou a s konvicí horké vody na další nálevy.
Kč 108,-

ZHU CHA [ču čcha]
Perlový čaj.
V Evropě nazývaný Gunpowder. Čaj pro běžné pití, vhodný doplněk k čínské tabuli. Je typický zpracováním do malých pevně svinutých kuliček. Nálev světlezelené barvy chutná a voní lehce kouřově - toto aróma získává čaj v kovových pánvích, ve kterých se v krouživém pohybu čaj suší nad dřevěným uhlím.
Kč 58,-

CHUN MEI CHA [čan mej čcha]
Vzácné obočí
Originální verse standardní sorty zeleného listového čaje k běžnému pití z provincie Zhejiang. V čínských restauracích podává se jako čaj k jídlu. Světlezelené nestejnoměrné lístky svinuté do obloučku, jejichž kovový lesk jest znakem čerstvosti. Průzračný nálev žlutozelené barvy chutná a voní lehce svíravě.
Kč 58,-

SKANDÁL V DOBRÉ ČAJOVNĚ
Navzdory protestům orthodoxních pijáků čaje se sklonem k vegetariánství byl velitelským rozhodnutí čajového nadšálstva vydán pokyn k přívozu nového typu čaje. Jeho umístění v nabídce Dobrých čajoven jest průlomem v nahlížení na čaj co ústřední až kultovní nápoj. Klobáskovník si však tuto pozornost pro svou kvalitu nesporně zaslouží.

MAO JIAN [mao tjen]
Klobáskovník
Blahodárné účinky tohoto výběrového zeleného čaje z provincie Hunan na zažívání tuku ze skopového masa byly objeveny pravověrnými muslimy v severní provincii Xinjian již dávno. V nabídce Dobré čajovny se objevuje až nyní co symbol střetávání kultur. Doporučujeme popíjeti k dobře "vyškolené" jehněčí klobásce.
Kč 88,-


  ZELENÉ OVONĚNÉ ČAJE

GUI HUA CHA [kuej chua čcha]
Květy skořicovníku
Tradiční čínská receptura. Zelený čaj z provincie Anhui ovoněný drobnými kvítky skořicovníku (Osmanthus fragrans). Omamná vůně linoucí se z opakovaných nálevů jest po staletí inspirací čínských básníků:
"...Jak všední jsou vedle nich švestkové květy
a jak těžké se zdají hrozny šeříku.
Omamná vůně konejší můj stesk po muži v dálce..."
Li Ching Chao
Kč 88,-

MOLI HUA CHA - QUE SHE JIAN [čche še tien]
Jasmínový čaj - Ptačí jazýček
Delikátní sorta jasmínového čaje. Vhodný zejména k popíjení v přítomnosti štíhlých konkubín. Drobné tmavozelené ploché lístečky jsou stejnoměrně svinuté. Pronikavé aróma jasmínu, výrazná chuť s chuťovým dozvukem, jemně euforizující čaj. Podáváme s konvičkou horké vody na další nálevy.
Kč 88,-

MOLI HUA CHA [moli chua čcha]
Jasmínový čaj
Klasická čínská receptura, zelený čaj ovoněný květem jasmínu arabského. Čaj vhodný k popíjení v odpoledních hodinách. Drobné zelené lístky svinuté do obloučku s hojným výskytem velkých bílých květů jasmínu.
Kč 58,-


  BÍLÉ ČAJE - BAI CHA [pai čcha]
  Čaje, u kterých byla fermentace přerušena jejich usušením.

BAI MU DAN CHA [pai mu tan čcha]
Bílá pivoňka
Nejvyšší třída této sorty čajů, jež snese i více nálevů. Znamenitý čaj k očistě ducha i těla. Ploché světle zelené lístky s nahnědlým okrajem, s hojným výskytem stříbrných ochmýřených koncových výhonků. Třpytivě žlutavý nálev. Za závojem podmanivě jemné květinové vůně a delikátní nasládlou chutí je skryta veliká síla tohoto čaje. Podáváme s konvičkou horké vody na další nálevy.
Kč 88,-

YIN ZHEN [jin čen]
Stříbrné jehly
Zdravé, silné, ale hlavně křehké ochmýřené výhonky jsou sbírány a zpracovávány výhradně ručně v rodišti tohoto ušlechtilého čaje v čínské provincii Hunan. Pravidelným požíváním lze dosící výrazně melancholické nálady.
Kč 108,-


  POLOZELENÉ ČAJE - QING CHA [čching čcha]
  Čaje, u kterých proběhl proces tzv. fermentace částečně.

TIE GUAN YIN CHA SUPERGRADE [tchie kuan jin čcha suprgrejd]
Železná bohyně milosrdenství - supergrade
Nejznamenitější sorta v nejvyšší kategorii mezi polozelenými čaji, proslulý produkt provincie Fujian. Vhodný k popíjení před výstupem na soliterní horu. List masívní, temně zelenomodrý až zelenohnědý, esovitě pokroucený. Výrazné aróma rozkvetlých mandarinkových sadů. Podáváme v šálu typu Gai Wan s konvičkou horké vody na další nálevy.
Kč 98,-

FENG HUANG DAN CONG[fen chuan dan cong]
Coby úžasný objev dovolujeme si Vám nabídnouti guandongský čaj populárně Fénix Mi Lan zvaný aneb „Medová orchidej“. Tento výběrový list z hory FENG HUANG používající se za dynastie Sung k odvádění dávek Vás zaujme svou intenzivní medovou vůní a osvěžující jemnou hořkostí mandarinkových šlupek. Čaj je sklízen nedaleko oblasti Šan-tchou, místa vzniku veleslavné přípravy čaje stylem Kung-fu.
Kč 98,-

DA HONG PAO [da chung pao]
Velké šarlatové roucho
Král severofujianských oolongů z pohoří Wuishan. Legenda praví, že vysoký soudní úředník jednoho dne, vyléčen z chronické choroby pravidelným pitím tohoto čaje, přikryl jeden z keříků svým pláštěm coby výraz díků. Odtud i název. Čaj typický vyšším stupněm fermentace, podmanivou vůní a mohutným "aftertastem".

Kč 98,-

SHUI XIAN CHA [šuej sien čcha]
Vodní víla
Vyšší třída čaje typu oolong, zpracovaného ze stejnojmenné variety na jihu Číny. Vhodný k popíjení, když při myšlení jsme vyrušeni. Masívnější listy tmavě zelenohnědé, esovitě pokroucené. Povzbuzující nápoj lahodné chuti, evokující příjemnou sladkost v ústech, výrazného aróma. Podáváme s konvičkou horké vody na další nálevy.
Kč 78,-

LIU BAO [liju pao]
Naprosto originální následně fermentovaný (!) oolong z provincie Guandong, v temně puerovém červenohnědém nálevu lze objeviti chuť arakového oříšku, tajemný životabudič. V překladu „Šest pevností“ značící. Na výsost oblíben v Hong Kongu a Macau. Objev Spolku milců v čajové sezóně 2003. K popíjení na několikero nálevů doporučujeme.
Kč 68,-

LIU PAO BING CHA
[lju pao ping cha] Puk
Čaj Liu Bao lisovaný do tvaru koláčku. Delší zrání odráží se v mohutnosti chuti, kterážto postupně rozvíjí se při nálevech opakovaných. Vhodný k popíjení, když těžkou prací jsme zmoženi.
Kč 88,-

WU LONG CHA [wu lung čcha]
Černý drak.
Bez další specifikace se jedná o standardní sortu z produkce provincie Fujian, proslulé především věhlasnými typy polozelených čajů. Vhodný k popíjení při večerních rozhovorech. Tmavě zelenohnědý nestejnoměrný list, esovitě pokroucený. Nálev chuti sladkotrpké, s vůní žitného chleba.
Kč 68,-


  ČERVENÉ ČAJE - HONG CHA [chung čcha]
  Čaje, u kterých byl tzv. proces fermentace dokonán.

DIAN CHENG HAO CHA [dian čchen chao čcha]
Královský vlas
Zatím posledním nováčkem v naší nabídce je zástupce čajů z jižního Yunnanu v Číně. Tento plně fermentovaný čaj se vyznačuje velkým obsahem oranžovozlatých tipsů, které se v chuti projevují nebývalou sladkostí. Podáváme v porcelánovém degustačním šálu s konvičku horké vody na druhý i třetí nálev.
Kč 88,-

ZHENG SHAN XIAO ZHONG CHA [čen šan siao čung čcha]
Kouřový čaj (dosl. Pravá horská malá odrůda)
Proslavený čínský čaj, známý více pod zkomoleným názvem Lapsang Souchong [lapsang sušong], zpracovávaný nad ohništěm z borového dříví, čímž získává specifické aróma po kouři. Vhodný k hovoru u krbu při dýmce. Masivní černošedý list, nálev výrazné ohňové vůně a kouřové chuti.
Kč 58,-

QI HONG MAO FENG CHA [čchi chung mao feng čcha]
Hebké výhonky qimenské
Co protipól ku staletí osvědčenému zelenému čaji "Mao Feng" (na pultících Dobrých čajoven representovanému "Čajovým králem"), rozhodli jsme se nabídnouti chuťovým pohárkům ctěného zákaznictva novinku posledních let - červený (tedy fermentovaný) Mao Feng z věhlasného čajového okresu qimenského (provincie Anhui). Podáváme v porcelánovém degustačním šálu s konvičkou horké vody na druhý i třetí nálev, by hebkost a stejnojakost jarních výhonků (nezvykle ve fermentované podobě) nejen ochutnati, ale i patřiti lze bylo.
Kč 88,-

QI HONG CHA [čchi chung čcha]
Číman
Čaj z provincie Anhui [anchuej] rostoucí v blízkosti řeky Jang´c. Znamenitý k pití zejména po východu slunce pro celodenní svěžest. Má stejnoměrný lístek černé barvy svinutý do drobných jehliček. Nálev jemně medové vůně i chuti. V Evropě je čaj Qi Men (v překladu Velká brána - označuje místní název okresu) znám pod jménem Keemun.
Kč 68,-

DIAN HONG CHA [dian chung čcha]
Prvotřídní čaj z jihočínské provincie Yunnan. Vhodný k popíjení, když potřeba je překonati samotu. Jemný stejnoměrně svinutý list hnědočervené barvy, znamenité charakteristicky čajové aróma, plná lehce natrpklá chuť. Jedná se o velmi pečlivě zpracovávanou sortu čínského čaje určeného pouze na export.
Kč 68,-

HONG MU DAN [chung mu tan]
Červená pivoňka vulgo "Červený ježek"
Fermentovaná varieta ručně vázaných čajových tipsů. Čaj svolný k nálevům vícerým. Podáváme v šálu Gai Wan nebo v originelní skleněné konévce s konvicí horké vody.
Kč 68,-


  TMAVÉ ČAJE - HEI CHA [chej čcha]
  Čaje, u kterých byl po první fermentaci a usušení tento proces částečně zopakován.

PUERLA - DIAN TUO CHA XIANG CHA WAN [dian tuo čcha sian čcha van]
Puerla
Dodatečně fermentovaný tmavý čaj z jihočínské provincie Yunnan. V tomto případě lisovaný do tvaru miniaturních mističek (Xiao Wan) připomínajících bonbónky. Vyžaduje delší čas pro máčení. V šálu je pak nálev až kávově temné barvy. Po prvním překvapení chutná podmanivě. Neobvyklá delikatesa pro labužníky. Podáváme jej v tradiční čínské misce Gai Wan s pokličkou s konvičkou horké vody pro přípravu dalších nálevů.
Kč 78,-

PU ER CHA [pchu er čcha]
Puer
Dodatečně fermentovaný u nás dříve neobvyklý tmavý čaj z jihočínské provincie Yunnan. Dlouhý svinutý temně hnědý list s šedavým leskem na povrchu. Tento čaj se vyznačuje zcela specifickým (zemitým) aróma starých buddhistických klášterů. Vyžaduje delší čas pro máčení. V šálu je pak nálev až kávově temné barvy. Po prvním překvapení chutná podmanivě. Neobvyklá delikatesa pro labužníky.
Kč 68,-

TUO CHA [tuo čcha]
Tradiční varianta tmavého čaje rovněž z provincie Yunnan lisovaná do tvaru misky, vhodný ke srovnávací degustaci s ostatními čaji typu hei cha. Možno podati s konvicí horké vody na další nálev.
Kč 88,-

ZHAO LI QIAO CHA [čao li čchiao čcha]
Čajová cihla
Exportní název sluje Yunnan Tea Brick, Puer lisovaný do tvaru cihly, vhodný pro milovníky temnot. Možno podávati s konvicí horké vody na další zalití.
Kč 88,-

CHI TSE BEENG CHA [čchi ce píng čcha]
Svatební koláč
Čaj Pu Er lisovaný do tvaru koláče. Na jihu Číny v provincii Yunnan tradiční dar při zásnubách co symbol rodiny (kruhový tvar) a dlouhověkosti (Pu Er sám).
Kč 98,-

QING BING CHA "RUSTICAL"
[čching ping čcha]
Pu Er zpracovaný původní, generacemi ověřenou technologií - po zavadnutí na slunci jsou čajové lístky lisovány do tvaru koláče, kteréžto jsou poté uloženy k pozvolnému zrání. Čaj vhodný k opakovaným nálevům (luhovati však doporučujeme vždy jen krátce), při nichž pozoruhodného vývoje
Kč 88,-

ZHU YE PU ER CHA [ču je pchu er čcha]
Čínský tmavý čaj pěchovaný do stvolu zeleného bambusu. Opravdová delikatesa v kategorii čínských zrajících čajů. Nadrobno nadrcené a slisované lístečky léčivého Yunnanu absorbují do sebe svěžest vysychajícího bambusového dřeva, což se příjemně projeví v černočerném nálevu i jeho vůni. Čajovník doporučuje utráceti...
Kč 108,-

Na specielní požádání připravíme kterýkoli z puerů v japonském Matcha čawanu našlehaný bambusovou metličkou na oslavu lesku černofialové kaviárové pěny. Úprava nálevu převzata ze slavné (a jediné) rodiny vyrábějící tmavý čaj v zemi vycházejícího slunce. Šlehné 25 Kč připočítáno k ceně čaje.

TAJEMSTVÍ TŘÍ POKLADŮ
Tři vůně, tři chuti, tři barvy z jednoho čajového keře!

Na jednom dřevěném platíčku se v Dobré čajovně setkávají tři zástupci čínského čajového světa:

1. ZELENÝ - LU CHA [lü čcha]
Zelená tedy nefermentovaná podoba známého čínského čaje z produkce slavné jihočínské provincie Yunnan. Tříděné rovnoměrně svinuté lístky světlezelené barvy, sytá trávová vůně čerstvého zeleného čaje a plná chuť lehce svíravá.

2. ČERVENÝ - HONG CHA [chung čcha]
Prvotřídní červený čaj z jihočínské provincie Yunnan. Jemný stejnoměrně svinutý list hnědočervené barvy, znamenité charakteristicky čajové aróma, plná lehce natrpklá chuť.

3. TMAVÝ - HEI CHA [chej čcha]
Dodatečně fermentovaný u nás dříve neobvyklý tmavý čaj z jihočínské provincie Yunnan. Dlouhý svinutý temně hnědý list s šedavým leskem na povrchu. Tento čaj se vyznačuje zcele specifickým (zemitým) aróma starých buddhistických klášterů.

Podáváme ve třech specielních soupravách, které se užívají v celém čajovém světě k velice precisním degustacím. Vhodné pro osamocené pijáky čaje!

Cena za platíčko Kč 108,-

  OVONĚNÉ ČÍNSKÉ ČERVENÉ ČAJE

LI ZHI CHA [lič čcha]
Tradičním způsobem aromatizovaný standardní červený čaj. V tomto případě se jedná o aróma subtropického ovoce lič (litchi chinensis). Tato receptura pochází z provincie Guang Dong [kuang tung]. Zejména vhodný k pití, když napadne první sníh. Černý drobný lístek s výrazně nasládlým aróma a mámivou sladkou chutí.
Kč 68,-

Další čínské červené čaje ovoněné přírodními ingrediencemi v nabídce Dobré čajovny:
ŠVESTKOVÝ ČAJ, ZÁZVOROVÝ ČAJ, MANDLOVÝ ČAJ